Eva Syková je špičková česká vědkyně. A vědkyně a od roku 2012 politička, je nestranickou poslankyní Senátutu ČR. Specializuje se léta na výzkum mozku a kmenových buněk. Patnáct let řídila Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR ( 2001- 2016). Kvůli skandálu - neskandálu kvůi souvislosti s kontroverzní klinickou studií léčby amyotrofické laterální sklerózy, byla z funkce stávajícím kandidátem na prezidenta jiří Drahošem odvolána. Vše se vysvětlilo, tma nicméně ulpěla. Bavme se o etických otázkách vědy a výzkumu, bude to jistě podnětné...
Profesorka Syková je známá podporou a propagací léčby kmenovými buňkami, včetně léčby amyotrofické laterální sklerózy - ALS. Státní ústav pro kontrolu léčiv povolil 29. března 2012 klinickou studii AMSC-ALS-001 Klinické hodnocení testující možné využití mesenchymálních stromálních buněk u pacientů s ALS. Klinická studie byla zahájena 20. června 2012 se zaměřením na bezpečnost a účinnost aplikace a provádí ji Neurologická klinika dospělých, FN v Motole, Praha 5 pod vedením tehdejšího docenta Martina Bojara.
Co je ALS?
Prozatím nemoc, na niž věda nestačí. Není to tak dávno, co se o ní hovořilo v souvislosti s úmrtím Stanislava Grosse. Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává, má svalové křeče a později potíže s polykáním. Na konci je úplně paralyzován a závislý na umělém dýchání i výživě. Při smrtelném onemocnění ALS pacient postupně ztrácí nervové buňky. Někdy je ALS také nazývána Lou Gehringova choroba podle jména amerického hráče baseballu, u kterého byla v roce 1939 diagnostikována.
Můžete se na podporu výzkumu připojit ke Kbelíkově výzvě - Bucket Challenge, což je společenská aktivita, při které si dotyčný na hlavu vylévá kbelík ledové vody se záměrem zvýšit povědomí o amyotrofické laterální skleróze (ALS) a podpořit její výzkum. Tento virál se začal šířit sociálními sítěmi od poloviny roku 2014.
Anebo ne, je to na vás. Ale jistě přiďte do klubu.
Vaše Pavlína Wolfová