Popularizátor vědy a jeden z předních lídrů na poli umělé inteligence Šrámek k tématu longevity (dlouhověkosti) začal přičichávat před deseti lety v Kalifornii na Singularity University. Tehdy poprvé pochopil, že na pozadí velké škály chorob stojí proces stárnutí, který lze ovlivnit. Postupem času si uvědomil, že z celospolečenského hlediska neexistuje oblast s pozitivnějším dopadem než právě longevity, která usiluje o prodloužení aktivního věku na úkor komorbidního, tedy zatíženého vážnými nemocemi. A tak se rozhodl do oblasti investovat a myšlenku šířit dál.
Podle Šrámka poznání v této oblasti akceleruje poslední roky a celé odvětví nadstandardně rychle roste. Pro většinovou populaci nicméně zůstává prozatím skryté. „Jde o nejmodernější vědu. Exploze povědomí se dostaví do pár let, my už připravujeme nyní první kliniky a edukujeme odborníky. Každý trend, než vypukne, existuje několik let předtím pod pokličkou,“ objasňuje Šrámek.
Nad očekávání se daří i jeho LongevityTech.Fundu, který podporuje biotechnologické startupy a projekty napříč celým spektrem dlouhověkosti. Milionovými investicemi podpořil již čtyřicet převážně amerických a britských startupů a k tomu pod jeho hlavičkou vzniklo pět vlastních firem. Petr Šrámek, který se narodil před třiapadesáti lety, ale stáří jeho imunitních buněk je podle testů skoro o dvacet let nižší. Jak to dělá a dá se stárnutí úplně zastavit? Zeptáme se v pondělí v klubu.
Moderuje Karel Drašnar.